Yangın Sprinkleri Nedir?

heading

Yangın, en tehlikeli afetlerden biridir. En çok beşeri etkenlerden dolayı meydana gelen yangın, vaktinde önüne geçilmezse ciddi hayati tehlikeleri ortaya çıkarır. Bu durumda yangın büyümeden önüne geçilmesi için 1800’lü yıllarda İngiltere’de yangın sprinkleri keşfedilmiştir. İçleri basınçlı su ile dolu olan ve sıcaklığa karşı duyarlı vanalarla yangın başlamışken hemen müdahale ederek alevlerin önüne geçmektedir. Günümüzde ise hemen hemen her iş yerinde bulunması zorunluluk haline gelmiştir. Aynı zamanda yurtlarda, evlerde, otellerde ve birçok yerde de kullanılabilir. Çünkü yapılan araştırmalarda yangın sprink sistemleri bulundukları yerde daha alevler büyümeden, yangın başlangıç aşamasındayken devreye girerek tehlikeli yangınlara sebebiyet vermemiştir.

Dikkat edilmesi gereken alanlar ise bir tane sprink için en üst düzeyde koruma alanı 21 metre kare olduğu için yangın tehlikesi yüksek olan yerlerde anında reaksiyon gösteren sprinkler kullanılmalıdır. Yangın sprinkleri yerleştirilirken oluşabilecek en kötü durum düşünülmelidir. Yangının başladığı yerden uzak olan sprinklerin açılma olasılığı ile yangın esnasında açılması gereken kaç sprink olmalı buna karar verilmelidir.

Sistem borularında basıncın da hesaba katılması gerekmektedir. Çünkü basıncın azalması durumunda tehlike anında vanalar açılsa dahi suyun fışkırmasını sağlamaz. Bu da yangının devam etmesine yol açar. Bu durumda yangın sprink sistemleri yerleştirilirken oluşabilecek en kötü duruma göre hesaplanmalı ve ona göre sistem oturtulmalıdır. Dünyanın dört bir tarafında yangınlar can kaybına neden oluyor. Bu nedenle yangın sprinkleri yangınlar can kaybına neden olmadan alevlerin önüne geçiyor.

Yangın Sprinkleri Nedir?

Yangın, en tehlikeli afetlerden biridir. En çok beşeri etkenlerden dolayı meydana gelen yangın, vaktinde önüne geçilmezse ciddi hayati tehlikeleri ortaya çıkarır. Bu durumda yangın büyümeden önüne geçilmesi için 1800’lü yıllarda İngiltere’de yangın sprinkleri keşfedilmiştir. İçleri basınçlı su ile dolu olan ve sıcaklığa karşı duyarlı vanalarla yangın başlamışken hemen müdahale ederek alevlerin önüne geçmektedir. Günümüzde ise hemen hemen her iş yerinde bulunması zorunluluk haline gelmiDEVAMI